Dva výlety kolem Jáchymova

Dva výlety kolem Jáchymova

07. dubna 2022

Přes popov na MAriánskou a zpět

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/merotugeto
Náročnost: snadná; 11 km
Tip na trase: Popovská lípa a Popovská bříza

Vyjdeme z autobusové zastávky Jáchymov, radnice. Odtud projdeme dolů po hlavní silnici až ke kapli svaté Anny, odkud začnete pomaličku stoupat a půjdete směrem na Popov.

Potom, co vyjdete z Jáchymova, narazíte na rozlehlou cestu, po které půjdete nahoru překvapivě mírným stoupáním. Místy se otevírají neuvěřitelné výhledy do Jáchymovského údolí, na vzdálenější Klínovec a přes okolní stráně až k Doupovu. Dorazíte k nádherné Popovské lípě, od které se vydáte na druhou část cesty do osady Mariánská (zhruba 3 km). Tady už je stoupání prudší, ale i tak se dá zvládnout naprosto pohodovou chůzí. Zanedlouho se před vámi rozprostřou horské pláně a přivítají vás první domky. Mezi nimi je i stavení manželů Pikardových, kteří mají malé stádečko koz, dělají kozí sýr a vlastní chléb. Rozhodně se nebojte zaklepat. Paní Pikardová je moc příjemná a kůzlata vám určitě ráda ukáže. Na tomto místě více než kdekoliv jinde platí, že lidé z hor jsou srdeční a umějí pomoci, komu je třeba.

Obědovou pauzu si pak udělejte v horské chatě Havlovka, která je přibližně v půlce cesty a po ní už vás nečeká žádné stoupání. Potěší vás tam třeba borůvkovými knedlíky, kulajdou a zapít to můžete kraslickým pivem Krušnohor. Cestou zpět se nezapomeňte zastavit u věže Šlikovka, odkud jsou také krásné výhledy do údolí. Pak sejdete zpět do Jáchymova.

Výlet ale nekončí! Ještě vás čeká prohlídka tajemné štoly v jednom z jáchymovských domů. Je v ulici Mincovní 33 a nachází se v budově s kavárnou Café 1516. Štolu si tam po domluvě můžete prohlédnout a nechat na sebe dýchnout její nezaměnitelnou atmosféru. V kavárně se pak za odměnu můžete občerstvit dortíkem a kávou. 

Pěšky na pivo do rudOhoru

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/kagebozuca
Náročnost: snadná; 8,6 km
Pivovar Rudohor: http://www.rudohor.cz/

Pivovar Rudohor je zastávka, kterou na Zelený čtvrtek rozhodně nesmíte minout. Rudohor si na Velikonoce připravil lehounký jarní ALE pojmenovaný po britské minci Sovereign. Je to svěží jarní pivo, které se perfektně hodí na celodenní popíjení. Nejedná se o tzv. „zelené pivo“, které během Velikonoc často vidíme v nabídkách pivovarů. Majitel Rudohoru Michal Šneberger nám vysvětlí, jak to s tou zelenou barvou opravdu je.

V prodejním krámku Rudohoru si můžete Sovereign koupit. Pokud vás pivo zajímá, vybrat si tam můžete i ochutnávkové balíčky různých speciálů. My tu v Jáchymově máme rádi klasiku – ležáky Tolar a Schlick. V sortimentu Rudohoru ale najdete i spoustu piv pro fajnšmerky, zkuste třeba novinku – 17° Ethereum.

Tip na výlet:

Pokud jste ubytovaní v Jáchymově nebo z Jáchymova vyrážíte, udělejte si výlet právě do pivovaru Rudohor, pěkně pěšky. Dostanete se tam krásnou procházkou po zelené turistické, která vede přes Popov až do Horního Žďáru. Odtud je to už kousek podél hlavní silnice přímo do pivovaru. Pokud půjdete v době oběda, určitě se na jídlo zastavte ve Žďáru v restauraci U Václava,  obídek tam dostanete za příjemnou cenu. Menu najdete každý den na Facebooku.

Je to pohodová trasa dlouhá 8,6 kilometru (https://mapy.cz/s/kagebozuca). Od pivovaru doporučujeme dojet zpátky autobusem ze zastávky Ostrov, Dolní Žďár, garáže