Chcete si užít léto v Krušných horách?
Přijměte Krušnohorskou prázdninovou výzvu!
Nemusíte si dávat pod bradu dvoje housle, ani chodit pozadu v bílé plachtě. Výzvu jsme promysleli tak, abyste se pobavili a zároveň poznali krásná zákoutí našeho Krušnohoří.
První bod je natočení videa a jeho sdílení. Sdílet ho můžete ve skupině Krušnohorská prázdninová výzva na FB nebo označte @krusnohorsko na Instagramu s hashtgem
#krusnohorska_vyzva_2022
Pak už body výzvy plňte tak, jak se vám zachce. Ty nejlepší a nejrychlejší z vás řádně odměníme (splnění jednotlivých bodů výzvy si tedy dokumentujte a foťte).
Tak směle do toho! Kolik z vás naši výzvu pokoří?
Dole najdete tipy ke každému bodu, doporučujeme je prozkoumat ↓
Výzva 1-10
#1 Natoč krátké video
První bod výzvy je natočení videa a jeho sdílení. Ve videu může být třeba vaše krátké představení a vzkaz, jak se na výzvu těšíte a na který bod se chystáte jako první. Video sdílejte buď ve skupině Krušnohorská prázdninová výzva na FB nebo označte @krusnohorsko na Instagramu s hashtgem #krusnohorska_vyzva_2022.
Doporučujeme ochutnávat přímo v pivovaru! Například v Horním Žďáru najdete krušnohorský rodinný Pivovar Rudohor, ve kterém si vyberete piva nejrůznějších stupňů od těch lehčích, až po novinku – 17° (ta je ovšem spíše pro chladnější dny a silnější povahy). A pokud jsou mezi vámi ti, kteří alkoholu neholdují, ochutnat zde můžete i nealkoholické pivní limonády.
Modrá je zkrátka dobrá! A sladkých borůvek roste po Krušnohoří spousta. Sami jistě uznáte, že bez umatlané borůvkové pusy není léto v Krušných horách tím pravým létem. Prozradíme vám, že pokud si tento úkol spojíte s bodem 9, tak při cestě na vyhlídku borůvky rozhodně neminete.
Rozhledna na Tisovském vrchu, neboli Pajndl, je kulturní památkou. Letos navíc slaví úctyhodných 125 let. K tomuto výročí si v Infocentru Nejdek můžete pořídit stylové dárky s motivem Pajndlu. Po cestě se nezapomeňte zastavit ve výletní restauraci Kukačka, pak bude váš zážitek opravdu dokonalý. O výletu na Pajndl se dozvíte víc v našich Krušnohorských listech.
Tak schválně, kolik z vás ví, která tisícovka v Krušných horách je nejnižší? Rádi vám výzvu okořeníme trochou pátrání, a tak to neprozradíme. Na jejím vrcholu sice nenajdete ani lavičku ani ukazatel, ale výhled z ní stojí za to. A po sestupu do nížin si můžete dát zasloužený oběd v Kebab Lokál-Krušnohorské bistro nebo si u dobré kávy a vůně květin prohlédnout prázdninovou výstavu v Květiny od Martiny.
Odměnou za ledovou koupel vám bude krásná okolní příroda – přírodní rezervace Rolavské vrchoviště, Velké jeřábí jezero, Velký močál a chráněné přírodní památky Přebuzské vřesoviště a rašeliniště Haar. Také tu na vás dýchne atmosféra románu Cejch Zdeňka Šmída nebo Chaloupek – románové prvotiny krušnohorského spisovatele Štěpána Javůrka. Obojí si můžete zakoupit v knihkupectví Aveline v Ostrově na Mírovém náměstí, kde mají širokou nabídku regionální literatury.
Je fakt, že tato aktivita v Krušných horách příliš rozšířená není. Škoda, protože skal je u nás opravdu požehnaně. O to více si pak užijete ferratu v Nových Hamrech. Nemusíte se bát, ani když trpíte strachem z výšek. Ta nejjednodušší obtížnost se dá absolvovat i s dětmi a přirovnáte ji k náročnější procházce. Kdo adrenalin vyhledává, může zvolit obtížnost střední nebo těžkou. Potřebné vybavení si pak můžete za menší poplatek vypůjčit v nedalekém hotelu Seifert.
Kamenné moře nad Jáchymovem je opředeno spoustou tajemných pověstí. Cestu na Hadí horu si vybere každý z vás sám dle svých sil a možností. Směr z Božího Daru přece jenom není takový krpál, jako kterákoliv cesta z Jáchymova. I tak si ale vrchol užijete. Otevře se vám tu nádherný výhled na celé jáchymovské údolí. A posvačit na originální dřevěné lavičce je zážitkem, který ve vašem prázdninovém deníčku nesmí chybět.
Atmosféru hornické krajiny Krušnohoří pod značkou UNESCO si vychutnáte v poklidu u výborného jídla a pití u občerstvení Maringotka na Hřebečné. Natrefit zde můžete na domácí štrúdl nebo lívance, vždy na vás bude čekat i hustá polévka. A abyste neseděli jen tak u pivka, můžete získané kalorie ihned proměnit ve vítězném turnaji pétanque. A na milovníky Edgara Allana Poa u Maringotky čeká milé překvapení!
K památkám UNESCO patří štola Kryštof dolu Mauritius na Hřebečné, štola Johannes na Zlatém kopečku u Božího Daru nebo prohlídková Štola č. 1 v Jáchymově. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z nich, bude to pro vás nezapomenutelný zážitek. Rozhodně doporučujeme prohlídky předem rezervovat a zjistit si podmínky pro absolvování prohlídkových tras. A pokud máte děti mladší šesti let nebo trpíte klaustrofóbií, navštivte štolu v Café 1516 v Jáchymově. Tam si v klidu vychutnáte i výbornou kávu.
Své štěstí můžete zkusit v poutním kostele sv. Jáchyma v Jáchymově, kde našla svůj domov legendami opředená soška Panny Marie z Mariánské. Nebo se vydejte na Boží Dar, kde vám nedávno zrekonstruovaný kostel sv. Anny ve vybraných dnech nabídne i večerní komentované prohlídky.
Nikoliv stopařem po galaxii, ani vás nenavádíme k zastavování rozjetých automobilů. Zveme vás na některou z etap turistických výšlapů po Krušnohoří s názvem Stříbrná stopa. Seriál organizuje Nadace St. Joachim a během prázdnin můžete projít rovnou dvě, 16. července v Nových Hamrech a 13. srpna na Ryžovně. Pokud nemůžete ani jeden z uvedených termínů, nesmutněte. Ke splnění výzvy můžete doložit účast na předchozích etapách nebo čestné prohlášení, že se výšlapu zúčastníte 17. září nebo v příštím roce.
Knížky o Krušných horách jsou samozřejmě fajn (stohy jich najdete např. v knihkupectví Aveline v Ostrově), ale mnohem lepší jsou knížky krušnohorských autorů. Patří k nim jména jako Jan Mašata, Josef Strauss nebo Štěpán Javůrek. Své oddělení mají regionální autoři také v Městské knihovně Ostrov. Jednotlivé autory můžete podpořit také zakoupením jejich titulu přímo na jejich autorských stránkách.
Listy maliníku, smetánky lékařské, květy sedmikrásek, růžové okvětní lístky a mnohem více můžete najít na rozkvetlých horských pláních. A pokud se bojíte, že nerozeznáte vraní oko od borůvky, stavte se na bylinkový čaj v Krušnohorské apatyce – Bylinkárně v Jáchymově.
Po druhé světové válce z důvodu vysídlení ztratilo pohraničí své obyvatele. Některé obce byly srovnány se zemí, jiné byly osídleny lidmi z vnitrozemí. Občas v krajině najdeme zbytky základů, občas střep ze ztraceného hrnku. Vydejte se i vy za historií krušnohorských obcí – a že máte na výběr – Ryžovna, Popov, Jelení, Chaloupky nebo Rolava. A to jsou jen ty nejznámější. My doporučujeme prozkoumat Králův Mlýn, kde jsou dodnes zachované základy domů a kde se každý rok koná Land and Art festival Königsmühle.
Hranice jsou v Krušných horách blízko úplně všude. Zkuste se podívat do přírodních rezervací u Přebuzi, projít se z Jelení do Potůček, projet se krušnohorským Semmeringem až do Johangeorgenstadtu, překročit hranice u kapličky v Hájích nebo navštívit nejvyšší horu Krušných hor na německé straně – Fichtelberg. Z něj pak můžete do blízkého Oberwiesenthalu sjet i po bobové dráze a na občertsvení si zajít do typicky německého penzionu Am Roten Hammer.
Není nad ledové osvěžení v letních horkých dnech. V Krušných horách máme mnoho krásných studánek, pro které stojí za to kousek odpočit z plánované trasy. Kolem Perninku máme hned dvě – Studánku paní Marzebily a Stříbrnou studánku. Kde se osvěžíte vy?
Druhá nejvýše položená a dosud funkční železniční trať vede z Karlových Varů do Johangeorgestadu. V horské části trati, tedy z Nejdku do Perninku, tu vlak překonává v 15 kilometrech výškový rozdíl 365 m. V Perninku pak najdete rovnou dva skvosty – druhé nejvýše položené nádraží v Čechách a kamenný viadukt, který sahá až do výšky 20 m. Vláčkem můžete dojet třeba do Horní Blatné a projít si pěknou procházku po místní hornické krajině.
Byl vybudován v letech 1540–1544, je dodnes funkční a spadá pod značku UNESCO jako nedílná součást hornické krajiny Krušnohoří. Dosahuje délky téměř 13 kilometrů a provede vás z Horní Blatné až do Božího Daru. Jedná se o nejdelší umělý vodní příkop v české části Krušných hor. Podél byla vybudována naučná stezka, která vám toto technické dílo dokonale přiblíží. A procházku kolem si zpříjemníme osvěžením na Ryžovně.
Centrum Jáchymova bylo jako součást hornické krajiny Krušnohoří zapsáno pod značku UNESCO. A proč se nenechat okouzlit místním geniem loci? Nasajte inspiraci a staňte se na jeden den umělcem! Nezáleží na tom, zda umíte malovat, sochařit nebo fotit. Vyhledejte si nějaké zákoutí, které vás oslovilo, a zkuste ho umělecky ztvárnit. Ke svému dílu pak nezapomeňte připsat, čím vás zaujalo. A až se unavíte, jeděte si odpočinout třeba do Café 1516.
Nemyslíme nikde poblíž města, ale vysoko v horách, kde vás přijdou na dobrou noc olízat jen vlci. Hvězdné nebe bez světelného smogu je totiž perličkou té pravé krušnohorské dovolené! A kdyby se schylovalo k dešti, schovat se můžete třeba v jednom z mnoha turistických přístřešků.
Cyklotraily jsou rozšířenou zábavou v Krušných horách pro profíky i ametérské cyklisty – stačí si zvolit vhodnou trasu s ohledem na vaše schopnosti. Ty nejjednodušší zvládnou v klidu i děti. Cyklotraily najdete buď na Klínovci nebo nově i na Plešivci. V obou lokalitách si můžete zapůjčit horská kola, na Klínovci mají i koloběžky. K výjezdu nahoru můžete použít lanovku nebo trail zakomponujte do výletní trasy a sjeďte si ho dolů jen jednou. Traily jsou k dispozici zadarmo, platí se jen využití lanovky.
Jste nelezci? Nevadí! Výšlap na Křížovou horu je hezká turistická procházka. A když budete dobře hledat, najdete tam i horolezeckou knížečku. Pro aktivní lezce se v oblasti v západních Krušných horách najde spousta krásných lezeckých lokalit – mrkněte se třeba na skalní útvar Strašidla u Horní Blatné nebo na Holubí skály na Mílově nedaleko od Božího Daru. Doporučujeme projít si horolezeckého průvodce.
Ke Krušným horám patří i ta nelichotivá část historie – doba, kdy byly v kurzu uranové rudy a budování trestaneckých táborů pro politické vězně. Historie, která je zapomenuta, je předem odsouzena k tomu, aby se opakovala. To jsou slova klasika. A vy věřte, že poté, co si vyjdete Mauthausenské schody v Jáchymově, určitě nezapomenete. Schody někdy bývají označovány jako schody smrti nebo schody hrůzy. Jedná se o 270 dřevěných schodů v příkrém svahu, po kterých chodili vězni z tábora fárat a po náročné šichtě opět šplhali nahoru. O jejich repliku se stará spolek Političní vězni.cz
Co jsou libri catenati? Takzvané "katenátky" jsou knihy na řetězech. Jejich naprosto unikátní výstavu si můžete prohlédnout v Jáchymově v Expozici Knihovny Latinské školy. Je to krásná výstava v nově zrekonstruovaných prostorách. Rozhodně doporučujeme objednat si komentovanou prohlídku, místní průvodkyně a knihovnice Eva je přímo studnicí znalostí. Objednávejte na tel. 353808122 nebo e-mailu: knihovnals@gmail.com
Krušné hory jsou spojeny s Antonem Güntherem, písničkářem z Božího Daru, který zemřel krátce před druhou světovou válkou. I když je jeho odkaz dodnes živý, my vám chceme představit i současné krušnohorské umělce – Zavěšený kafe, Pološero, Goldsax nebo hornickou kapelu Frisch Glück. Máme pro vás tip, kde si zároveň splníte i bod 16 výzvy. 21. srpna ve Wolkensteinu se koná krušnohorská LiederTour – na trase se setkáte s několika hudebníky, např. s česko-německým hudebním duem Fei klarinetisty Miroslava Houra a kytaristy Dannyho Siegla.
Krušnohorské listy jsou dvouměsíčníkem o krušném žití v Rudohoří. Přináší tipy na zajímavé výlety, rozhovory s místními lidmi a další lokální informace. Najdete je na vybraných distribučních místech, a to zdarma. Jejich součástí je křížovka – vy máte za úkol ji vyluštit. Čekají na vás zajímavé výhry, tento bod výzvy je tedy za odměnu. A pokud vás Listy zaujaly a nemáte čas nebo příležitost navštívit distribuční místa, můžete si je objednat přímo do vaší schránky.
Nechceme sice moc napovídat, ale zrovna přírodní občerstvení se nehledají úplně snadno. Proto jsme ty, které známe, představili v krátkém článku. Tento úkol přímo vybízí ke krásnému výletu a splnění hned několika dalších výzev. Co třeba objevit zaniklou obec Königsmühle (15) nebo se vykoupat na Přebuzi (6)?
Kvetoucí horské louky přímo volají po procházce bosou nohou. Tuhle aktivitu doporučujeme spojit s jakýmkoli výletem, na který se chystáte. A když se vám to nepodaří na výletě, co třeba na koupáku? Tam si boty vyzujete určitě. Tady pro vás máme pár tipů na příjemné krušnohorské čvachtání.
Doufáme, že jste si naši Krušnohorskou prázdninovou výzvu užili stejně jako my při jejím vymýšlení. Pošlete nám fotku, která se vám ze všech bodů výzvy líbí nejvíce. Budeme rádi, když k ní připojíte i krátký komentář,jaký zážitek vás nadchul a jak se vám výzva plnila. Fotku můžete nahrát do skupiny Krušnohorská prázdninová výzva 2022 nebo ji zašlete na redakce@krusnohorsko.com