Květinářství v horské vesnici? Proč by ne! Květinka u Martiny je útulný obchůdek, kde vám připraví moderně vázané květiny, květinovou výzdobu na oslavy a svatby a koupit si tam můžete i drobnosti od lokálních umělců.
Facebook: Květiny od Martiny
Blatenská 26, 36236 Pernink
martina@vincurek.cz
+420 777 794 254
Jak jsi přišla na myšlenku usadit se v Perninku?
Nejprve mě cesta zavedla ze středního Slovenska za prací do Prahy. Tam jsem se seznámila s manželem. Oba jsme aktivními sportovci, Pernink jsme znali z lyžování, a když jsme začali řešit, kde vychovávat děti, odpověď zněla jasně: „Praha NEEE!“ V Perninku je pro rodinu výborné zázemí, škola, školka, dopravní spojení… A tím, že to je horské středisko, máme zde příležitost se sportovně vyblbnout. My i děti.
Kdy tě napadlo otevřít si vlastní podnik?
Rok po příchodu do Perninku jsem ještě pracovala pro původní firmu, ale pak přišla transformace a práce z domova už nebyla možná. Navíc jsem byla na mateřské, a to má každá matka tendenci se začít realizovat. Začala jsem tedy vyrábět drobné dekorace a nabízet na síti kamarádům a známým. A pak se na mě obrátila kamarádka, jejíž květinářství bylo ze zdravotních důvodů dlouhodobě zavřené, jestli bych ho nechtěla převzít.
A tak se z tebe stala květinářka?
Ne, tak rychle to nešlo. Měla jsem jasno, že převzít podnik nechci, ale chci si otevřít vlastní. A protože nerada dělám něco, o čem prakticky moc nevím, zapsala jsem se na intenzivní kurz floristiky. Bála jsem se, ale manžel mě podpořil. A pak už jsem do toho šla po hlavě, nepřemýšlela jsem.
Jaké byly začátky?
První dva roky? To byl brutální omyl! Očistec! A pak se to najednou začalo lámat. Udělala jsem si všechno od základů celé sama, nanovo a po svém. Manžel s tátou samozřejmě pomáhali. Dnes, po několika letech, už je květinářství zaběhnuté. Mám své stálé zákazníky i stále nové výzvy. A jednu podmínku. Nebudu vyrábět něco jen abych to prodala, musí se mi to líbit a musí mě to bavit!
V čem je tvoje květinářství jiné než ostatní?
Především, v tom, že neprodávám jen květiny. Lidé sem nechodí primárně nakupovat, ale popovídat si, strávit tu v pohodě nějaký čas, inspirovat se. Je to prostě kulturní záležitost, ne jako anonymní nákup v supermarketu. Snažím se dělat stále nové instalace, využívat stávající dekorace jinými způsoby, inspirovat lidi k vlastní tvorbě. V prosinci dostane každý navíc svařák do hrnečku, aby byl ten nákup ještě příjemnější.
Kromě květin u tebe návštěvníci najdou i originální dekorace?
Snažím se nabízet cokoliv, co někdo šikovný vyrobil. Najdete tu něco z patchworku, lapače snů, mýdla z mýdlárny, závěsné dekorace, keramiku ze Slovenska, ponožky z nejdeckého Vlnapu… Já se pak chlubím šikovností těch lidí, podporuji jejich tvorbu. Sezonně využívám i české producenty květin, odebírám ze zahradnictví v Perštejně, z Mariánské mám letní polní květiny, od jara do podzimu mě zásobují malé české farmičky.
Součástí květinářství je i malá umělecká galerie…
Sama jsem nadšená amatérská fotografka, vyčlenila jsem proto v květinářství koutek, kde mohu vystavovat nejenom já, ale i spousta dalších šikovných lidí. Už jsem měla tři vernisáže a prodala spoustu fotek i obrazů. Baví mě se s těmi lidmi potkávat a poznávat jejich blízké okolí. Zároveň tím přináším trochu kultury do těch zapadlejších kopečků.
Přišla jsem na to, že jakmile vymizí malé krámky, tak vesnice ztratí své kouzlo. Budou tam jenom kolisti a běžkaři, co chodí do hospod, a kultura vymizí. Proto se chci odlišovat, dávat něco navíc, něco neobvyklého, aby měli lidé důvod ke mně zajít a třeba jen poklábosit.