Otužování v Krušných horách

Otužování v Krušných horách

14. února 2023

Pojďte se s námi vykoupat! Co jiného také dělat v zimě, když všude kolem leží sníh?! Zimní plavání získává čím dál tím více příznivců. Ti, kdo se rádi otužují, ví, že studená voda má na zdraví obrovský vliv. A ti, kdo otužování povýšili na zimní plavání, vám zase rádi potvrdí, že při tomto sportu zapomenete zaručeně na všechny své problémy a strasti. 

A jakéže má otužování příznivé účinky na zdraví? „Když přijde viróza, tak jí chytnu stejně. Ale je výrazně kratší a nemá tak silný průběh jako dřív,“ prozrazuje Jaroslav Kulhavý z klubu otužilců. „Je u toho neuvěřitelná atmosféra, endorfiny doslova stříkají na všechny strany, řehtáte se jak idioti a je vám dobře. Voda odlehčí od všech problémů, a navíc vám zimní plavání prodlouží léto,“ dodává.

Ne každá přírodní vodní plocha je vhodná pro zimní plavání. Důležitý je vhodný přístup pro pozvolný vstup i výstup z vody a v každém případě je nutné mít s sebou doprovod a nepřeceňovat své síly.

A co vy, půjdete do toho?

PŘEBUZ

Přebuz je nejmenším městem v České republice. Její historie je úzce spojena s těžbou cínové rudy. Kamkoli se v okolí Přebuzi vydáte, narazíte na typickou krušnohorskou krajinu, rozhodně doporučujeme její okolí prozkoumat. 

A až se vrátíte z výletu, máte možnost se příjemně zchladit a osvěžit. Přebuzský rybník nabízí příjemné koupání. Dá se u něj přímo zaparkovat. Celý rybník se dá po stezce obejít a nachází se tam několik pohodlných vstupů. Podloží je tam pískové a na některých místech se dá i příjemně rozbalit ručník a poležet. Voda celé léto zůstává díky silnému přítoku Rotavy pěkně čistá.

https://mapy.cz/s/cefasubufe

Přímo u rybníku občerstvení nenajdete, ale v Přebuzi je k dispozici Zuzífkova lednička. Je to samoobslužné místo, kde si můžete dát čerstvé svačinky a nápoje. Platí se pak QR kódem nebo do kasičky. Více tipů na přírodní samoobsluhy najdete zde

MERKLÍN

Merklín je menší obec na úpatí Krušných hor. Je obklopená krásnými smíšenými lesy a kolem narazíte na spoustu výletních cílů. Doporučujeme dojít třeba na vyhlídku Gloriett nebo se vydat na trochu delší, ale o to krásnější Horskou naučnou stezku Merklín. Koupání je pak k dispozici přímo v obci, je tam volně přístupné polopřírodní koupaliště. Je napájené z Eliášovo potoka, takže voda je i přes léto pěkně svěží.

https://mapy.cz/s/lodatemaso

LESÍK

Vodní nádrž Lesík u Nejdku nabízí příjemného koupání. Po obvodu přehrady je několik vstupů do vody a pěšky se dá projít kolem kolem dokola po úzké cestičce. Jestli se chystáte na delší pobyt v Krušných horách, můžete využít i kemp ZOO Lesík, který je v těsné blízkosti vodní plochy. V kempu je i malé okénko s občerstvením a v průběhu léta se tam koná několik koncertů. 

➡️ ZOO Lesík
https://mapy.cz/s/pomafozuta

➡️ Přístup z druhé strany a možnost zaparkování
https://mapy.cz/s/nugekukage

HORNÍ A HORKÝ RYBNÍK

Kousíček od Abertamské zatáčky a sportovního areálu Eduard se nachází dva rybníčky. Jmenují se Horký a Horní rybník. V obou dvou je možné se vykoupat. Horký (také Heinzův) rybník má zrekonstruovanou hráz, ze které se dá do vody sestoupit. Byl vybudován v 16. století a sloužil pro přívod vodní energie do důlních provozů.

Horní rybník je menší a obklopený lesem. Do vody se dá dostat pozvolným přístupem. 

VODNÍ NÁDRŽ TAJCH V ŠINDELOVÉ

Obec Šindelová se nachází mezi Nejdkem a Kraslicemi. V jejím okolí najdete hned několik  zajímavostí – třeba technickou památku tzv. vysokou pec na zpracování železné rudy, která se tu od 16. století těžila. V okolí se pak nachází třeba Kamenný hřib nebo čedičové varhany u Rotavy. 

➡️ Přímo v obci se také nachází vodní nádrž Tajch, ve které se můžet vykoupat. Vstup do vody je pohodlný a je tam dostatek místa pro rozbalení deky nebo ručníku. Vedle nádrže se také nachází kemp Na Tajchu kde můžete za drobný poplatek přespat ve stanu nebo v autě. 

https://mapy.cz/s/fasuhucugu

KOUPACÍ MÍSTA V PODKRUŠNOHOŘÍ

Sjedeme-li ještě o trochu níže, máme tu bývalý kaolinový lom Podlesí u Sadova s pískovým podložím. Známý je též Děpoltovický rybník nebo otovická Jáma (pláž Lom). Nádherné prostředí vytvořili také na Bílé vodě v Chodově, kde je pro zimoplavce připraven i přístřešek na převlékání. Obzvláštní péči pak otužilcům věnovali v Novém Sedle, na Velké Anně je tu kromě přístřešku i lavička s věšáčkem.