S dětmi na Klobouk

S dětmi na Klobouk

22. dubna 2022

Mapy:
Jáchmov → Klobouk
Klobouk → Hadí hora → Boží Dar

Doprava: auto nechat ideálně v Ostrově, tam i zpět autobusem (Tip: autobusová zastávka Ostrov, Tesco)

Vyrazili jsme na jáchymovský Klobouk. Jeho označení je lidové, díky jeho tvaru. Na mapě ho lze nalézt jako vrch Stráž s výškou až 840 m. Vyrazili jsme od autobusové zastávky u jáchymovské radnice, po žluté turistické značce. Pomalu stoupáme až k první dominantně naší cesty, k Císařské aleji. Je to 900 m dlouhá cesta osázená lipami ku příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I. Mohutné staleté lípy vrhají příjemný stín a po vydatném stoupání jsou přímo zdrojem přírodní energie. Na konci aleje na nás čeká lavička a s tím i zasloužený odpočinek s úžasným výhledem na město Jáchymov.

Až nabereme dech, pustíme se do poslední etapy stoupání. Cesta je trochu příkřejší, ale to s motivací roztažené deky a slunění se na obrovské louce jde hravě. Po zdárném vystoupaní na vrchol Klobouku koukáme dolů na historické centrum Jáchymova, z druhé strany na nejvyšší horu Krušných hor, Klínovec. V dálce zahlédneme i vrcholek zvaný Šance, kde bychom před staletími mohli pozorovat čilý hornický ruch.

Pokud je na vás tenhle výlet příliš krátký, můžete si ho prodloužit po žluté turistické značce a zároveň naučné stezce dr. Jana Hlouška, kde se dozvíte zajímavosti o hornické minulosti města Jáchymova a okolí. Půjdete přes Hadí horu až na Boží Dar, kde se jistě bude hodit příjemné občerstvení třeba v Bifé Café na náměstí. 

My jsme si tenhle příjemný odpolední výlet užili, a doufám, že i vám se bude líbit. Těším se na vaše fotografie, které s námi můžete sdílet na našem Instagramu Krušnohorsko (označte nás nebo sdílejte pod #krusnohorsko).