Kraslice jsou krušnohorské město, které se ve 20. století proslavilo především výrobou hudebních nástrojů, textilu a krajek. Známý je také kraslický rodák Julius Meinl, kterého si spojujeme se stejnojmennou značkou obchodních domů (v Česku působily do roku 2005).
Návrh trasy: mapa
Délka: 7,2 km, 251m převýšení (bez pauzy 2:30 h)
Dnes se do Kraslic vypravíme na průzkum skalnatého kopce Hradiště, na kterém se nacházejí pozůstatky hradu Hausberg. Do Kraslic vede vlakové spojení ze Sokolova. Samotná cesta vlakem je zážitek, protože vede krásnou přírodou přes Oloví a Rotavu podél řeky Svatavy.
Z kraslického nádraží projdeme městem a za evangelickým kostelem se napojíme na červenou trasu Stezka Českem (je to část trasy, která vede podél hranic celé České republiky). Značení není úplně ideální, stezky mohou působit zaroste a nepoužívaně, ale nenechte se odradit. Cestiček na vrchol vede více a i když zvolíte jinou, než jste plánovali, nevadí. Výhledy stojí za to z obou stran. Částí Hradiště vede zelená naučná stezka NS loupežnická, na které se nacházejí různé dětské poznávací atrakce. Zelená trasa je více využívaná, červená je spíš stezka, po které moc lidí nechodí.
↓ Fotky lze rozkliknout ↓
Tip na sport – na vršku kopce je vybudovaná via ferrata, která je volně a bezplatně přístupná. Její součástí je i visutý mostek, ze kterého je krásný výhled. Dbejte na bezpečnost a ferratu lezte jen s řádným vybavením.
Tip na občerstvení – po výšlapu by měla přijít odměna. Doporučujeme sejít až k pivovaru Krušnohor, který v letních měsících provozuje venkovní Beerstro. Kromě pivka jsou tam připravené i další dobroty – třeba hotdogy, křidélka nebo naložený hermelín. Cestu zpět do Kraslic si můžete ulehčit rovnou podél silnice od pivovaru dolů nebo se vraťte na Hausberg a obejděte ho z druhé strany, než ze které jste původně přišli.