TÚR DE SVAŘÁK 2024 – startujeme!
Třetí ročník soutěže o NEJ svařák Krušných hor se pomalu chystá ke startu. Pokud právě vy vaříte ten nejchutnější svařák, přihlaste se a získejte titul vítěze! Soutěž bude probíhat od 29. listopadu do 5. ledna.
Napadlo vás, že byste Velikonoce mohli strávit v Krušných horách? Silvestr není jediný svátek, kvůli kterému stojí za to do hor přijet. Pokud si uděláte čas a vypravíte se na výlet, připravili jsme pro vás program plný dobrodružných turistických procházek, dobrého jídla a taky piva!
Prozkoumejte aktivity na každý den,
rozdělili jsme je tematicky, ale jejich prožití už necháme zcela na vás…
Rozhled do krajiny nikdy neomrzí. A zvlášť, když se díváte na impozantní klínovecký hřeben.
Na Velikonoce se prý otevírají skály a odhalují své poklady. Vydejte se na průzkum.
Na bílou sobotu, bílou pěnu? Latté nebo chlazenou dvanáctku? Co si zvolíte už necháme na vás.
Po výletě si odpočiňte. V teplé vířivce nebo v ledovém rybíčku?
Přijďte si prohlédnout jáchymovský kostel i s odborným výkladem o jeho historii.
Malování vajíček i pomlázka mají svůj význam. Přečtěte si o velikonočních tradicích.
Někdy se pro středu užívá také názvu Popeleční. V ten den žehnal kněz věřícím tak, že jim na čelo dělal křížek z popela spálených, vloni svěcených kočiček.
Tento den připomíná poslední Kristovu večeři s apoštoly a jeho zajetí při modlitbách v Getsemanské zahradě. Vzpomíná se i Jidášova zrada pro třicet stříbrných. Proč se čtvrtek jmenuje právě Zelený, není tak úplně jasné. O Zeleném čtvrtku se svěcenou vodou vykropil pomocí slaměné otýpky dům, boucháním hmoždíře se vyháněla myší a hmyzí havěť z domu. Nametené smetí se vynášelo za první křižovatku, aby se dům uchoval v čistotě po celý rok.
Smutný pátek je tichým svátkem, dnem Kristova ukřižování a uložení do hrobu, dnem bolesti věřících nad jeho utrpením. Je to největší křesťanský svátek. V mnoha katolických oblastech se v této době konají modlitby Křížové cesty nebo procesí. Na Velký pátek se Mše slouží kolem patnácté hodiny, považované za hodinu Ježíšova skonu.
Tento den má v sobě plno tajuplného a magického. Určitě si vzpomenete na Erbenovu baladu o pokladu ze sbírky Kytice. Pověst vypráví, že v tento den se na několik hodin otvírají poklady země ve skalách, jeskyních i ve sklepeních. Běda tomu, kdo se nechá bohatstvím okouzlit tak, že zapomene na čas! Skála se zavře a nešťastník tam zůstane na celý rok uvězněn. V pátek se nemělo prát v potoce prádlo, ale plavili se koně, aby byli zdraví a bujní. Nesmělo se také hýbat zemí, to znamená žádná orba, setí či okopávání. Hospodáři se modlili za stromy, aby dávaly bohatou úrodu. Lidem pak dávala léčebnou sílu tekoucí voda, v níž se myli za úsvitu.
Hlavně sobotní dopoledne se nese ve znamení smutku u Ježíšova hrobu. Večer a v noci pak nastávají oslavy Kristova vzkříšení. Bývalo zvykem světit ohně před vraty kostelů, každý si pak mohl odnést posvěcené přinesené polínko, nebo žhavé uhlíky. Starý oheň doma se uhasil, popel odnesl na louky a pole, aby lépe rodily, a ze svěceného dřeva se založil se oheň nový. Večerní pobožnosti už v sobě mají ducha radosti nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Na oslavu vzkříšení se vrací i zvony z Říma, aby doprovodily nedělní bohoslužby svými hlasy.
Končí postní období, křesťané slaví návrat Krista, a nastává období radosti. Na Boží hod byly svěceny i pokrmy, po období půstu obvykle střídmé a netučné. Neděle velikonoční je prožívána ve znamení pobožností, radosti, pohody a klidu.
Právě k Velikonočnímu pondělí se vážou tradice, které zná každý z nás. Nejčastější je pletení pomlázek a barvení vajíček. Většinou chodí na koledu chlapci a vyšupávají dívky „aby neuschly“. V některých koutech naší republiky se jednou za čtyři roky tato tradice obrací a chodí šupat dívky – jedná se o přestupný rok. Další tradicí koledy je polévání vodou, a samozřejmě ta nejpříjemnější část, obdarovávání. Tradiční malovaná vajíčka – kraslice v dnešní době často nahrazují čokoládová vejce či různé sladkosti, a v neposlední řadě i něco na zahřátí.
Třetí ročník soutěže o NEJ svařák Krušných hor se pomalu chystá ke startu. Pokud právě vy vaříte ten nejchutnější svařák, přihlaste se a získejte titul vítěze! Soutěž bude probíhat od 29. listopadu do 5. ledna.
Stříbrná stopa – oblíbený seriál turistických výšlapů Krušnohořím – se chýlí ke konci a my můžeme slíbit, že závěrečná etapa bude opravdu velkolepá! Které jiné místo si zaslouží být onou pověstnou třešničkou na dortu než nejvyšší hora Krušných hor?
Sakrální léto v Jáchymově nabídne po celé léto pestrý program v místních kostelech a kapličkách. Ve spolupráci s městem Jáchymov vás čekají tematické akce, koncerty, výstavy, soutěže i umělecké performance. Historické centrum města Jáchymov je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO jako součást hornické krajiny Krušnohoří/Erzgebirge. Sakrální léto bude zakončeno premiérou Dvořákovy Novosvětské symfonie, kterou u příležitosti 130. výročí její kontinentální premiéry nastudoval Karlovarský symfonický orchestr.
Krušné hory ve svých zákoutích skrývají nádherné skalní útvary. Prozdradíme vám jejich příběhy a možná i poradíme, jak skále domluvit, aby vydala svůj poklad.
Vaše mlsné jazýčky vyslali na první místo svařák z Maringotky Hřebečná. Na dalších místech se s odstupem několika málo bodů umístili Celnice na Jelení, Bistro Andrea – Abertamy, Bistro Pod Nádražím v Perninku a Restaurace U dvou Rytířů v Chomutově.
Ať už se se svým svařákem „mazlíte“ v boudě, maringotce nebo luxusní restauraci, určitě to bude ten nejlepší svařák, co kdy svět ochutnal! Přihlaste svůj podnik do druhého ročníku Krušnohorské Túr de svařák a získejte titul „Vítěz Túr de svařák 2023“.
Pro milovníky pohody, přírody, hudby a turistiky jsme připravili nabídku víkendového pobytu v Jáchymově. Právě zde totiž proběhne závěrečná etapa turistického seriálu Stříbrná stopa. Samotný závěr se chystáme jaksepatří oslavit, proto vám nabízíme možnost v Jáchymově přespat a užít si Stříbrnou stopu se vším všudy.
V Jáchymově na vás čeká štola pro „začátečníky“. Nepotřebujete žádné speciální pomůcky (nebudete se brodit ve vodě), celá prohlídka trvá necelou hodinku a můžete dovnitř i s dětmi od 5 let.
Komentované procházky po naučné stezce Jáchymovské peklo pod hlavičkou spolku Političtí vězni.cz – poznejte pohnutou historii Jáchymova.
Máte také rádi rozhledy do krajiny? Pohled do údolí na vzdálená města a přírodu je krásnou odměnou za výšlap na rozhlednu nebo výhledové místo. Vydejte se s námi na Křížovou horu, na kterou vylezete tak snadno, že se skoro ani nezpotíte.
Víte, kde se nachází druhé nejvýše položené nádraží v České republice? Najdete ho v Perninku a my z něj tentokrát vyrazíme na náš běžko/backcountry výlet do Potůčků.
Hurá na sáňky! Ale kam? Mrkněte na seznam sáňkařských a bobařských tratí, kde se nebudete klouzat jen pár metrů, ale dokonce celé kilometry. Představíme vám krušnohorské sáňkařské dráhy.